رئیس جمهور با بیان اینکه باید خود را برای تحرک اقتصادی آماده کنیم، گفت: دوران نقد که در جای خود ارزشمند بود، در زمینه برجام دیگر جایی ندارد و باید امروز برای اجرای برجام تلاش کنیم .
به گزارش خبرنگار سیاسی مهر، حجت الاسلام حسن روحانی بعدازظهر امروز در گفتگوی زنده تلویزیونی با ملت ایران ضمن تبریک حلول ماه ربیع، ایام ولادت سید کائنات پیامبر عظیم‌الشان اسلام گفت: به ملت ایران به دلیل موفقیت‌های پیاپی در صحنه‌های مهم داخلی و بین‌المللی تبریک می‌گویم.

وی افزود: دیروز روزی بود که یکی از مراحل موفقیت ملت ایران در صحنه مسائل سیاسی و بین‌المللی متبلور و ظاهر شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: نزدیک به ۱۴ سال است که از تابستان ۱۳۸۱ تاکنون، اتهامات فراوانی از طرف گروهک‌های تروریستی و از طرف سازمان‌های اطلاعاتی غرب و قدرت‌های بزرگ غرب برعلیه جمهوری اسلامی ایران زده می‌شد مبنی بر اینکه ایران در یک نقطه‌ غنی‌سازی می‌کند، به صورت مخفیانه برای ساخت بمب اقدام کرده و اطلاعات شفاف و لازم را به سازمان بین‌المللی مسئول یعنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه نمی‌کند.

روحانی گفت: بر مبنای این مسئله، قطعنامه‌های فراوانی علیه جمهوری اسلامی ایران در نشست‌های شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین در شورای امنیت سازمان ملل علیه ملت ایران اتخاذ شده است.

وی تصریح کرد: موفقیت دیروز ملت ایران تنها یک موفقیت حقوقی یا فنی نبود، گرچه موفقیت بزرگ حقوقی و فنی برای مردم ما بود که بعد از قریب به ۱۴ سال روشن شد که این نظام، نظامی است که با صداقت هم با مردم خود و هم با جهانیان حرف می‌زند؛ دروغ نگفته و نمی گوید و به عهد خودش وفادار است.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه ایران به عهدنامه یا معاهده‌ای را امضا و قبول کرده، پایبند به آن خواهد بود، گفت: همه بحث‌ها این بود که آیا ایران به ان پی تی پایبند بوده یا نبوده، آنها می خواستند بگویند که ایران پایبند نبوده است.

روحانی خاطر نشان کرد: پیروزی ملت ایران در صحنه دیروز، یک موفقیت و پیروزی اخلاقی و سیاسی و در عین حال یک موفقیت بزرگ حقوقی بود.

عملیاتی شدن قطع‌نامه‌های شورای امنیت و شورای حکام منوط به اجرای تعهدات ایران است

روحانی در ادامه اظهار داشت: هم آژانس به عنوان مرجع فنی این قضیه و هم شورای حکام به عنوان مرجع نهایی تصمیم‌گیری به این مساله اعتراف کردند که جمهوری اسلامی در طول سال‌های گذشته، هیچ‌گاه از مسیر صلح‌آمیز انحراف نیافته و مشغول ساخت بمب هسته‌ای نبوده است و همانطور که بارها اعلام کرده، به این تعهد دینی و اخلاقی متعهد است که در پی ساخت سلاح کشتار جمعی نیست و مقام معظم رهبری نیز این مساله را به عنوان یک فتوای مهم اعلام کرده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در نشست روز گذشته شورای حکام، نه تنها مساله ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران PMD خاتمه یافت که بعد از ۲۰۰۱ همواره مورد رسیدگی آژانس بود و آن را غیرقابل حل می‌دانستند، بلکه ۱۲ قطع‌نامه‌ای هم که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ در شورای حکام آژانس تصویب شده بود، لغو شد.

وی افزود: مؤثر و عملیاتی شدن لغو این قطع‌نامه‌ها و نیز لغو ۶ قطع‌نامه‌ای که در ۲۹ تیر ماه و در شورای امنیت تصویب شد، منوط به اجرای تعهدات ایران (در برجام) است.

روحانی توضیح داد: به ملت بزرگ ایران، این توفیق را که آغازی برای حرکت‌های بعدی است، به خاطر ایستادگی، صبر، تحمل و هدایت آنها و نیز هدایت‌های مقام معظم رهبری و همه مسئولانی که در این راستا تلاش کردند، تبریک می‌گویم.

رئیس جمهور همچنین با تبریک به وزارت امور خارجه، سازمان امور اتمی و وزارت دفاع ادامه داد: این ۳ نهاد بار سنگین حل و فصل مساله PMD را بر دوش داشتند.