حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این اجلاس که روسای جمهوری روسیه، عراق، بولیوی، ونزوئلا، گینه استوایی، نیجریه، ترکمنستان و نخست وزیر الجزایر حضور داشتند ، گفت: در حال حاضر حدود ۷۰ درصد ترکیب انرژی ایران را گاز تشکیل می­دهد و حدود ۹۰ درصد خانوارهای شهری و روستایی ایران به شبکه سرتاسری توزیع گاز دسترسی دارند.

رییس جمهوری با اشاره به توافق هسته ای میان ایران و ۱+۵ اظهارداشت: تداوم افزایش سریع ظرفیتهای تولید گاز ایران در دو سال گذشته، این امکان را به ایران می­دهد که صادرات گاز را به کشورهای همسایه از طریق خط لوله و سایر نقاط دنیا از طریق LNG افزایش دهد.

دکتر روحانی تصریح کرد: راهبرد ما بر افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی از طريق سرمايه‌گذاري در ميادين نفت و گاز استوار شده است. طبعاً اولویت همکاریهای بین­المللی ما در این فعالیتهای کشورهای عضو مجمع صادرکننده گاز است.

رییس جمهوری از روسای کشورها و دولتهای عضو مجمع دعوت کرد تا برای ارتقاء همکاریها و با حفظ منافع متقابل در سرمایه‌گذاریهای ایران برای توسعه منابع عظیم گاز این کشور که در راستای افزایش سهم مجمع در تولید و تجارت گاز طبیعی در جهان است، مشارکت کنند.

دکتر روحانی با اعلام حمایت دولت از سرمايه گذاري‌هاي بين‌المللي در صنعت نفت و گاز اظهارداشت: چارچوب قراردادهاي نفتي و گازی جديد ايران، زمينه جذابي را براي سرمايه‌گذاري در صنعت نفت و گاز ايران فراهم مي‌سازد.

رییس جمهوری در ابتدای این نشست نیز همکاری برای یافتن راهکارهایی جهت حمایت از منافع جمعی کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز ، توسعه همکاری میان کشورها در زمینه­های مختلف از جمله اکتشاف، تولید و تجارت گاز طبیعی، هماهنگی سیاستها در راستای افزایش سهم گاز طبیعی در ترکیب انرژی مصرفی جهان و ارتقای جایگاه مجمع در عرصه بین‌المللی انرژی را از جمله اهداف نشست تهران دانست.

دکتر روحانی افزود: بدون شك اجلاس سران مجمع كشورهاي صادركنندگان گاز يكي از مهمترين رويدادهاي مربوط به انرژی، بویژه صنعت گاز محسوب مي­شود و اميدوارم اين اجلاس بتواند فرصت مغتنمي را براي بحث و تبادل نظر پيرامون اهداف و ديدگاههاي مجمع، فراهم سازد.

ریس جمهوری به اهمیت حفظ محیط زیست اشاره کرد و اظهارداشت: علیرغم اهمیت و ضرورت استفاده از انرژی فسیلی، بهره‌برداري ناپايدار از اين منابع انرژی، باعث بروز برخی آسیب­های اجتماعی شده و آثار منفي بر محيط زيست داشته است و جهان را با مسأله خطیرِ موازنه، ميان استفاده از انرژي براي توسعه اقتصادي، و حفظ محيط زيست مواجه ساخته است.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه لازم است به موضوع انرژي در قالب توسعه پايدار، توجه شود” ، گفت: به همین دلیل پیشنهاد کرده­ایم، در پیامی از این اجلاس، به کنفرانسِ کاپ Cop21 که در صدد دسترسی به توافقی بین­المللی در مسایل و سیاستهای مربوط به تغییر اقلیم است و در هفتة آینده در پاریس برگزار خواهد شد، مراتب آمادگی و علاقه مجمع کشورهای صادر کننده گاز را برای همکاری و هماهنگیِ سیاستهای اعضاء مجمع با توافقهای بین‌المللی در مسایل محیط زیست اعلام نماییم.

رییس جمهوری افزود: گرچه براساس چشم‌اندازهاي معتبر انرژي، سهم انرژي‌هاي تجديدپذير، در تأمين انرژيِ مورد نياز جهان، تا آیندة قابل پیش‌بینی، محدود خواهد بود و براي گذار از دوران سوختهاي فسيلي به انرژي‌هاي تجديدپذير، راهی طولاني در پيش است. بنابراین، این سؤال مطرح است که، براي تأمين انرژي با آلايندگي كمتر و هزینة قابل قبول، در این دورانِ گذار، چه بايد كرد؟

دکتر روحانی گفت: تصور می‌کنم بخش مهمی از راه حل این معضل، در دسترس ما است و این موضوعی است که مجمع کشورهای صادر کننده گاز و این اجلاس را اهمیت جهانی می­بخشد. گاز طبيعي به عنوان سوختي پاك با منابع غنیِ قابل استحصال برای دهه­های آینده، سهم قابل توجهي از تركيب انرژي مصرفي جهان را، به خود اختصاص داده است و مزيت‌هاي اقتصادي، فني و زيست محيطيِ گاز طبيعي، در مقايسه با ساير سوختها باعث شده تا اهميت آن به عنوان يك منبع مهم انرژي افزايش يابد. انتظار مي‌رود مصرف گاز طبيعي طي دهه‌هاي آتي نيز افزايش چشم‌گيري داشته باشد.

رییس جمهوری گفت: همه كشورها بويژه كشورهاي در حال توسعه بر اين باورند كه گاز طبيعي مي­تواند به عنوان پليِ مطلوب، براي گذار از دوران سنتي استفاده از سوخت‌هاي فسيلي، به دورانِ بهره‌برداري بيشتر از انرژي‌هاي تجديدپذير تبديل شود. علاوه بر این، افزایش تجارت گاز طبیعی باعث افزایش همبستگی میان جوامع شده و به ثبات، امنیت و یکپارچگی در روابط بین‌المللی کشورها، کمک می‌کند.

دکتر روحانی تصریح کرد: ارتقای جایگاه جهانی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در بازارهای انرژی مستلزم ایجاد نگاهي فراگيرتر از گذشته به موضوع است تا مجمع، نقشه راه آينده خود را به‌درستی تنظيم کرده و زمينه را براي افزایش نقش خود در تامین امنیت انرژی جهانی فراهم کند.

رییس جمهوری اظهارداشت: تقويت همكاري كشورهاي عضو، نهادينه‌سازي تبادل تجربيات و دانش فني ميان آنها و اتخاذ سياستهاي هماهنگ در عرصۀ توليد و بازار، تدابیری است که برای تحقق این هدف لازم داریم.

دکتر روحانی افزود: همكاري‌های سازمان يافته و مبتني بر تفاهم كشورهاي توليدكنندۀ گاز در بازارهاي منطقه‌اي از اركان تعامل بلندمدت كشورهاي عضو محسوب مي‌شود و مي‌تواند موجبات بهره‌گيري اقتصادي و بهینه سازی انتفاع از منابع محدود و تجديدناپذير را فراهم آورد.

رییس جمهوری تصریح کرد: در فضاي تعامل بین کشورهای دوست که دارای منافعی همسو هستند و در يك مجمع بين‌الدولی که با همدلی اعضای آن ۱۵ سال پیش در تهران پایه‌گذاری شده، افزايش منافع يك كشور، ضرورتاً با زيان عضو دیگر تأمين نمي‌شود؛ بلكه منافع هر یک از کشورهای عضو می‌تواند در قالب يك استراتژي واحد جمعی با افزايش منافع جمعي و تسهيم آن بصورت بهتری ميسر و تأمین شود.

دکتر روحانی گفت: هنر و درایت مجمع کشورهای صادرکننده گاز، این است که ضمن رعایت اصل بدیهی حق مالکیت و حاکمیت کشورهای عضو بر منابع گازی، و نحوه بهره برداری از آن، که طبعاً به مصرف، و تجارت این منبع مهم انرژی نیز تسری می‌یابد، مستمراً زمینه‌های هماهنگی و سازگاری بیشتر سیاستهای انرژی و همکاری و تشریک مساعی اعضای مجمع را امکان‌پذیر سازد.

رییس جمهوری در پایان پیوستن جمهوری آذربایجان به عنوان هفتمین عضو ناظر کشورهای صادر کننده گاز و نوزدهمین عضو خانواده مجمع صادر کنندگان گاز را تبریک گفت.